English
Główna
Aktualności

Coming to Terms reż. Jon JostComing to Terms reż. Jon Jost
Aktualności
01 paź 14
James Benning aktorem! "Coming to Terms" Jona Josta w programie 5. AFF

James Benning jest śmiertelnie chory. Mistrz filmowego minimalizmu staje przed kamerą Jona Josta, innego nestora kina niezależnego, by wcielić się w postać mężczyzny, chcącego popełnić samobójstwo w obecności rodziny. Dwie byłe żony i dwóch synów muszą zmierzyć się z prośbą człowieka, o którym woleliby zapomnieć. – Chciałem opowiedzieć o czymś, co jest bliskie osobom w moim wieku: o śmierci i jej społecznym wymiarze. By dotrzeć do emocjonalnego rdzenia tematu, zrezygnowałem z konwencjonalnej narracji – deklaruje 70-letni reżyser. W Pojednaniu, zaskakującym spotkaniu dwóch osobowości undergroundu, ostatnią drogę bohatera Jost przedstawia za pomocą kontrastów. Długie, naturalistyczne ujęcia amerykańskiej prowincji łączy ze scenami zamierzenie sztucznymi – ustawia aktorów w teatralnych pozach i nakłada na siebie kadry, potęgując wrażenie elegijnej nierealności. W tym autorskim uniwersum, w którym za fasadą spokoju wrze od emocji, pewnie poczują się wielbiciele Odgłosów robaków... Petera Liechtiego. (Mariusz Mikliński)

Jon Jost jest nestorem amerykańskiego kina niezależnego. Po wyrzuceniu z uczelni w latach 60. zaczął tworzyć krótkie metraże za pomocą kamery 16 mm. Zaangażowany w ruch lewicowy, z dala od wielkich wytwórni nakręcił kilkadziesiąt filmów. Już w 1991 MoMA w Nowym Jorku zorganizowało kompletną retrospektywę jego dzieł. Od połowy lat 90. Jost używa wyłącznie kamer cyfrowych. Do 2012 był wykładowcą Uniwersytetu Yonsei w Seulu.

Wybrana filmografia: 1963 Portrait (kr.m.), 1978 Chameleon, 1990 All the Vermeers in New York, 1993 The Bed You Sleep In, 2011 Imagens de uma cidade perdida (dok.)

James Benning był gościem MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz członkiem jury Międzynarodowego Konkursu Filmy o Sztuce. Podczas festiwalu można było obejrzeć między innymi 13 jezior, Dziesięć nieb, Dwadzieścia papierosów, Ścieżki czy Zmierzch. Podczas 4. American Film Festival (2013) odbyły się polskie premiery jego filmów Twarze (Faces) i Swobodny jeździec (Easy Rider), inspirowanych klasykami Johna Cassavetesa i Dennisa Hoppera. Benning urodził się dwa lata przed zakończeniem II wojny światowej w robotniczej rodzinie imigrantów z Niemiec, w Milwaukee w stanie Wisconsin. Stypendium sportowe pozwoliło mu skończyć studia matematyczne. Dyplom szkoły filmowej uzyskał dopiero w wieku 33 lat. W czasie swojej 40-letniej kariery zrealizował ponad 25 pełnometrażowych filmów dokumentalnych. Od lat 80-tych mieszka w Kalifornii, gdzie wykłada w California Institute for the Arts.

Moje AFF
Strona archiwalna 5. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2014
PWŚCPSN
20 21 22 23 24 25 26
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / wydarzenia:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
aff@snh.org.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu